blogwpisy

Detal (2018-12-17 09:38:37)

W projektach wnętrz szczególną uwgę przykładamy do rozwiązania funkcji , tak by możliwie optymalnie wykorzystać daną nieruchomość pod względem ergonomii, wygody, estetyki.  Jednak przechodząc dalej - każdy projekt precyzujemy o rozwiązania materiałowe - w tym detale .  

Czym jest detal we wnętrzach i architekturze.  Można postrzegać go jako konkretne rozwiązanie np. zadaszenie, barierka do mniejszej skali jak chociażby rodzaj wkrętu w mebu czy zawias i jego montowanie.

Trwałość, użyteczność i piękno - można rozpatrywać jako równoległe 

W każdym projekcie wiele uwagi i czasu poświęcamy na rozwiąznia detalu ponieważ uważamy , że to one tworzą ostatecznie wnętrze - dobór klamek, okuć meblowych, połączenie materiałó, ich struktura itd 

W szczególności we wnętrzach nowoczesnych -  minimalistycznych - detal wymaga najwięcej dopracowania.  Mistrzami w tej materii byli architekci szkoły Bauhausu. wystaczy odwołać się do pawilony w Barcelonie - gdzie dobór kamienia czy projekt samech kolumn trwał bardzo długo - dzięki czemu ten obiekt stał się ponadczasową ikoną.  

WIelokrotnie zachwycamy się obiektami okresu międzywojnia - gdzie w prostocie formy to detal wychodził na pierwszy plan. Można przywołać ceglane elewacje Romualda Gutta, czy wnętrza Adolfa Loosa który perfekcyjnie łączył materiały i dzięki sprawności rzemieślinków był w starnie realizować najśmiejsze pomysły. 

To właśnie za sprawą rzemieślników a nie produkcji masowej tworzy się ponadczasowe obiekty które przyciągają wzrok latami.

Uwielbiamy przecież piękne drewniane zawijane poręczne kaltek shcodowych, mocowanie szyb w drzwach starych kamienic, progi mieszkań paryskich, okna, zawiasy, kamienne posadzki .   

Detal to nie tylko estetyka to też funkcja - do dobrze zaprojektowana rynna czy daszek nad wejście nie zawsze spełnia swoją rolę - jednak składa się na to mnóstwo elementów : od projektu poczynając, przez wykonawcę i materiały oraz sposó użytkowania.

Dlatego bardzo uczulamy naszych klientów, że na detalu nie warto oszczędzać i warto poświecić na jego projekt więcej czasu niż może sie to wydawać.

Czasem znacznie prościej dobiermay sofę czy fotel do wnętrza niż kalmkę lub uchwyty do mebli.

 

© Copyright 2007-2022 JJJASKOLA. All rights reserved.