blogwpisy

Szutka we wnętrzach (2018-12-11 18:13:33)

Od lat śledzimy w galeriach i muzeach wystawy, aukcje i wernisaże – jest to nasza pasja, a także źródło inspiracji przy tworzeniu projektów. Uważamy, że wnętrze bez sztuki jest puste. Mamy ulubionych artystów, zarówno nie całkiem odległych modernistów, dziś już klasyków jak i współczesnych twórców malarstwa, grafiki, fotografii czy rzeźby. Nie stronimy od sztuki młodej, którą z przyjemnością odkrywamy. Zawsze staramy się w projektach odzwierciedlać charakter jego przyszłych użytkowników. Jednak najlepszym i najbliższym odbiciem osobowości mieszkańców domu będzie dzieło sztuki lub obiekt artystyczny. Jako znawcy i uczestnicy rynku sztuki zawsze bardzo chętnie podpowiadamy w co warto zainwestować oraz czym się kierować w wyborze artysty.

W każdym projekcie wnętrz - czy to projekcie mieszkania, biura czy innej przestrzeni publicznej -  bardzo poważnie podchodzimy do tego co znajdzie się na ścianie .

Często spotykamy się z sytuacją gdzie klient posiada już kolekcje obrazów, fotografii czy grafik, co pozornie ułatwia zadanie, ponieważ tworzymy tło dla prezentacji artefaktów - aczkolwiek nie zawsze tak musi być. W wielu przypadkach bywa i tak, że w zaprojektowanym i ukończonym już wnętrzu, namawiamy klientów do zakupu sztuki - która koresponduje z charakterem przede wszystkim ich właścicieli. Dlatego przy konkretnych projektach wnętrz często wybieramy się z Inwestorami do galerii czy też na aukcję .

Według nas są przynajmniej trzy podejścia do projektowania wnętrz, w których pojawi się sztuka. 

Jedno to tworzenie wnętrza - tła, które ma nie stanowić konkurencji, a jedynie być ramami dla obiektów artystycznych. Zdarza się tak jednak niezmiernie rzadko, gdyż tworząc wnętrze-tło, obraz czy fotografia muszą być odpowiedniej jakości lub stanowić mocny element, nieść określony ładunek emocjonalny by rzeczywiście tworzyć wnętrze i jego nastrój.

Kolejna szkoła całościowe podejście do projektowanej przestrzeni - tak by meble i detale, kolory i faktury wraz ze sztuką na ścianach się uzupełniały. W takim przypadku nic nie jest na pierwszym planie, nic nie jest tłem, nawzajem się wzmacniają, tworząc piękną i integralną przestrzeń. Naszym zdaniem jest to najtrudniejsza ze szkół, ponieważ wymaga bardzo precyzyjnego projektowania każdego detalu i wyobrażania płaszczyzn przestrzeni oraz światła.

Ostatnia metoda polega na stopniowym wypełnianiu powierzchni ścian dziełami sztuki. Obiekty, które kupujemy zawsze są bardzo osobistym wyborem i musimy być do nich całkowicie przekonani. Proces ten jest obliczony na lata, niemożliwy do realizacji w krótkim czasie, niezależnie od posiadanych zasobów. Mogą być to perełki, na których skupi się uwaga użytkownika wnętrza lub też poprzez swoją minimalistyczną formę, będą stanowić np. płaszczyznę koloru, podbijając barwę, fakturę, a nawet kształt sofy lub też pięknie kontrastować kompozycję.

Od lat namawiamy naszych klientów do poznawania świata sztuki i powolnego kolekcjonowania, a w końcu odważnych zakupów.

Mówiąc o sztuce często mamy na myśli wysokie ceny - jednak nie zawsze muszą to być dziesiątki tysięcy czy nawet tysiące złotych.  

Paradoksalnie ogromnym nieobecnym we wnętrzach jest fotografia artystyczna - która jest w Polsce jeszcze niedoceniona i niedoszacowana, więc warto na nią zwrócić uwagę. Przynosi ogromną satysfakcję posiadaczowi i duże walory artystyczne. Aukcje młodej sztuki, to zazwyczaj ceny wywoławcze od 500 zł. W zasięgu naszych zainteresowań pozostają także bardziej popularne formy wyrazu artystycznego jak grafiki czy reprinty plakatów, prace na papierze. Znając budżet możemy zawsze podpowiedzieć gdzie i czego szukać lub znajdujemy konkretne propozycje dla klienta.

W dziale sztuki kolejnymi nieodzownymi elementami są - bardzo dobre oświetlenie i oprawa - tematy te postaramy się opisać przy innej okazji.

Zapraszamy na kontaktu jeżeli szukacie wnętrz ze sztuką. 

Jacek J

© Copyright 2007-2022 JJJASKOLA. All rights reserved.